Notícies

L'ARTICLE EL PAIS


Barcelona, 10 de Maig de 2013


                                   Apreciat Soci,

                                   Adjunt els remetem còpia de l’article publicat ahir dia 9 al diari El País, referent al nostre Arxiu, i a l’inici dels treballs de digitalització i catalogació del mateix per part de l’equip interdisciplinar de la Universitat Autònoma de Barcelona.

                                   La publicació d’un article de tres pàgines a l’edició del diari de més tirada de l’estat espanyol parla ja per sí mateix de la importància d’aquesta activitat d’investigació i catalogació amb el nostre Arxiu, i dóna rellevància i difusió al projecte i al fons en sí mateix, i en conseqüència, a la nostra Societat.

                                   Recomanem la lectura de l’article, per la seva qualitat i rigor en el contingut, i per la projecció que representa per a tots els que intervenim en aquesta magna empresa, que ens ha d’enorgullir com a socis, com a liceistes, com a amants de la música i les arts, i com a ciutadans continuadors d’aquells fundadors entusiastes i decidits, que sense dubtar es van arriscar – sense cap ajuda de les Administracions -, a edificar, dotar i fer funcionar ni més ni menys que un teatre d’òpera, el nostre  inigualable i insubstituïble Liceu !.

                                   Recordant aquests orígens, decidits, valents, generosos i independents, que han marcat el nostre caràcter com a membres de la Societat del Gran Teatre del Liceu, hem iniciat aquest noble projecte el qual seguirà amb les aportacions de tots els socis que vulguin fer-ho, a través del micromecenatge,  com a gest mimètic dels nostres antecessors, amb la mateixa generositat, per a que el nostre Arxiu – que és un arxiu privat, propietat de la nostra Societat -, sigui conegut, catalogat, conservat i investigat, vegi també la llum a nivell internacional i sigui llavor per a les generacions actuals i futures dels qui estimem la música, l’art i els valors que es transmeten amb aquests, llavor que amb les aportacions de tots ha de portar a una gran collita.

                                   Quedem tota la Junta i l’Administració de la Societat a la seva disposició per a parlar del micromecenatge, podent consultar les darreres novetats al respecte també a la nostra pàgina web www.societatliceu.com. A tots els mecenes que col.laborin, s’els reconeixerà la seva aportació i s’entregarà un objecte històric original del nostre Arxiu, d’entre els que es troben en disposició de ser lliurats i no son imprescindibles per garantir i conservar la unitat de l’Arxiu.

                                   Rebin la nostra cordial salutació,

                                   La Junta de Govern


Al següent enllaç podran veure l’article:
http://ccaa.elpais.com/ccaa/2013/05/08/quadern/1368045807_000241.html